Národní technické muzeum připravilo k 30. výročí sametové revoluce stěžejní projekt letošního roku „Technika v diktaturách“. Představuje v zajímavé instalaci techniku z dob totalit v letech 1939-1989. Přístroje, které napomáhaly fungování politického režimu, i ty, které byly využívány v boji za svobodu. Mezi 140 exponáty jsou k vidění například autentické předměty zabavené při pokusech o ilegální přechody hranic, zařízení používaná StB při sledování disidentů nebo nástrojové vybavení odbojových skupin působících v ilegalitě proti totalitním režimům nacismu i komunismu.

aaa

Související


aaa
….Třicáté výročí pádu jedné strany

aaa
Většina vystavených předmětů má za sebou silný a hluboký příběh. Z nejzajímavějších lze zmínit především kolekci předmětů zabavených při pokusech o ilegální přechody hranic – vybavení agentů chodců, či vírník Josefa Valy, dále pak originální nepoužitou bombu Jana Kubiše z atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, vysílačky Libuše a Božena paravýsadku Silver A či originální průklep Charty 77

Nechybí ani skafandr mladého kaplana Josefa Škopa. Ten patřil mezi ty odvážlivce, kteří svůj pokus opustit nesvobodný svět zaplatili životem. Mladý kaplan se rozhodl využít méně riskantní trasu na hranicích s NDR v době, kdy ještě nestála berlínská zeď. Na cestu po labském dnu si svépomocí vyrobil potápěčský oblek z pogumovaného plátna a hliníkového hrnce. Kněz vstoupil do Labe v severočeském Hřensku kolem půlnoci 11. listopadu 1957. Jeho neživé tělo nalezl druhého dne časně ráno strážný v blízkém německém přístavu Schmilka. Josef Škopa se zřejmě kvůli tlaku vody nedokázal vynořit a zahynul na dně řeky.

Výstava je členěna tematicky, rozdělena je do 11 nosných témat, ze kterých si každý návštěvník vybere to, co ho zajímá. Na straně diktatury jsou to především témata Oficiální propaganda a zbraně třetí říše, Operativní a sledovací technika StB, Oficiální hudební průmysl, Problém porodnosti a výstavby panelových sídlišť a Výzbroj Československé armády. Vystaveny jsou zde např. originální kamuflovaná sledovací zařízení používaná StB při sledování disidentů nebo cvičná jaderná mina ze 70. let 20. století. Návštěvníci si sami mohou zkusit díky funkční replice sledovacího kočárku z výbavy StB práci tajného agenta či roli sledovaného „objektu“.

Na straně svobody zaujmou témata jako Technika 2. odboje, Poslech rozhlasu v době nesvobody, Útěky přes hranice, Spotřebičová chudoba, Nezávislá polygrafie a samizdat a Nezávislá audiovizuální subkultura. Možné je si zde prohlédnout např. nástrojové vybavení undergroundových skupin The Plastic People of the Universe a Ještě jsme se nedohodli a mnoho dalšího. Opomenuty nezůstaly ani příběhy konkrétních lidí, které se odvíjely pod vlivem politických okolností.

Výstava vznikla ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem, Muzeem Policie ČR a Ústavem pro studium totalitních režimů.

.

Čtěte také


….■ 17. listopadu vraždili nejen nacisté, ale i komunisté

….■ Zkrácený záznam tiskovky Milionu chvilek pro
….demokracii před demonstrací na Letné

….■ Na Letné nebude muzeum totality
….ale alkohol a zábava