Islandská spisovatelka Audur Ava Ólafsdóttir

Od 29. října do 6. listopadu 2019 pořádal Skandinávským dům v Praze a Brně desátý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Ten zavedl návštěvníky na cesty literární a filmové, ale i na městské výpravy po severských stopách. Hlavním hostem festivalu byla laureátka Ceny Severské rady za literaturu, Islanďanka Audur Ava Ólafsdóttir.

Kolik kilometrů je třeba urazit, abychom našli štěstí? Kde se v nás bere nutkání hodit za hlavu starý život a vyrazit hledat nové cesty? Tyto otázky zaznívají v tvorbě jedné z nejoceňovanějších islandských spisovatelek Audur Avy Ólafsdóttir. Diváci se s autorkou románu Výhonek osmilisté růže mohly potkat 30. října na besedě v Moravské zemské knihovně v Brně, o den později ve čtvrtek 31. října od 19 hodin pak Audur vystoupila v pražském centru DOX spolu s dánskou spisovatelkou a blogerkou Andreou Hejlskov.

Součástí festivalu budou také filmová promítání: v pražském kině Evald bude uvedena komediální roadmovie Miky Kaurismäkiho Cesta na sever či dobrodružný snímek Stopař, jenž se zapsal do dějin coby první film natočený v sámském znění. V Brně zase dojde na dánské drama Spi, děťátko, spi.

Návštěvníci festivalu se také mohou vydat do ulic objevovat kousky severu s pomocí zkušených průvodců. Prahou budeme putovat za odkazem finského bohémského básníka Penttiho Saarikoskiho a Brno odhalí celou paletu otisků severské kultury – ať už ve stavbách Theofila von Hansena a Otto Eislera, či v díle Rudolfa Těsnohlídka.

Podrobný program naleznete na www.skandinavskydum.cz.