Po náročných rekonstrukcích byl v pondělí 25. června 2018 za přítomnosti poslance Poslanecké sněmovny a starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského, modelky a moderátorky TV NOVA Petry Svoboda a dalších hostů byl slavnostně zahájen provoz strážního domku železničního tunelu ve Stromovce.

Dům připomínající alpské horské stavby, stojí nad nejstarším železničním tunelem v Praze na trati mezi Bubny a Dejvicemi. Byl postaven v roce 1868. S tunelem ho spojovalo dnes už zrušené schodiště. Pozdější zdokonalení zabezpečovací techniky umožnilo zrušit strážní službu a změnit strážní domek na běžný obytný objekt. Od roku 2005 je domek nemovitou kulturní památkou.


Mohlo by vás zajímat

Strážní domek ve Stromovce se otevře veřejnosti


Podle sdělení Terezy Kulhánkové ředitelky komunitního centra a sociálního podniku neziskové společnosti Domus vitae která bude domek provozovat, bude tento krásný historický skvost sloužit zejména seniorům. Ti zde mohou využívat nejen praktické služby opraváře všeho možného, sami si v přilehlé dílně provádět drobné opravy, nebo využít službu donášky nákupů a dalších pomocných služeb.

Část služeb bude od příštího roku dotovat také MČ Praha 7, která finance získá od magistrátu hl. m. Prahy, který projekt zaštiťuje.

Starosta MČ Praha 7 Jan Čižinský také oznámil, že v zadní části objektu bude od příštího roku fungovat lesní školka pro 16 dětí.

Aktualizováno 26.10. 2023:

Podle tiskové zprávy MČ Praha 7 po opuštění původního výše představeného projektu, zřídila městská část v objektu bývalého drážního domku u Buštěhradské dráhy ve Stromovce (Královská obora 74)dětskou skupinu. Za účelem předškolního vzdělávání získala Praha 7 objekt do správy od hl. m. Prahy v roce 2022. Památkově chráněná hrázděná stavba prošla dílčími úpravami, proběhla zde rekonstrukce elektroinstalace, rozvodů vody či kanalizace, prostor byl také zařízen novým mobiliářem a vybavením pro stravování.

Jedním z mála šťastných který v domku 15 let bydlel, byl spolupracovník naší redakce pan Karel Mrzílek, který pracoval v Planetáriu. Několik let v něm bydlel také spolupracovník redakce www.tvpraha7.cz Karel Mrzílek, který zde zažil i okupaci Československa v srpnu 1968. O této éře vypráví v následujícím videu.

Foto a videozáznamy: Ari Lieberman