Blíží se vánoce. Pokud ještě nemáte přichystané dárky, neváhejte vkročit. Možná právě zde naleznete ten pravý dárek který jste tak dlouho hledali, protože ho jinde už nenajdete. A příjemně překvapí i výhodné ceny. Navíc také podpoříte dobrou věc. Výtežek z prodejů je určen pro financování domova pro nemohoucí seniory.

Od útulného dobročinného obchůdku Sue Ryder HEŘMANKA, Heřmanova 596/59, který jsme po sedmi letech od natáčení znovu v navštívili, vás dělí jen pár kroků z Kamenické ulice. I nyní zde zákazníky vítá milá dáma prodavačka, která ochotně poradí s výběrem ze širokého sortimentu zboží jak pro dospělé, tak zejména pro děti. Od oblečení, obuvi, až po domácí potřeby. A nechybí ani veliký výběr hraček všeho druhu.


Čtěte také

Babičky zahřívají lidi bez domova
Vánoční píseň všem dobrým lidem od známých umělců


.

Kdo obchody provozuje

Domov Sue Ryder v Praze vznikl v roce 1998 a pomáhá seniorům. U jeho vzniku stála baronka Sue Ryder. Ta se během II. světové války setkala s množstvím lidského utrpení a odvahy. Tyto zkušenosti ji inspirovali k práci ve prospěch trpících.

Po válce se jako dobrovolná sestra připojila k týmu který pomáhal ve zničeném Polsku raněným a lidem bez domova. V roce 1953 založila nadaci nesoucí její jméno. Nadace shromažďovala finance potřebné pro zřízení domovů obětem války. Později rozšířila svoje úsilí i v ostatních částech světa.

V Praze pomohla baronka Sue Ryder finančně při rekonstrukcích Michelského Dvora, který byl zničen při povodni. Po rekonstrukcích zde byl zřízen domov pro nemohoucí seniory. Až do roku 1996 nadace pomáhala financovat provoz. Poté si domov musel najít jiné zdroje.

Praha 7 byla jednou z prvních „vlaštovek“

Jedním z prvních dobročinných obchodů je ten na pražské Letné, který jsme koncem roku 2014 navštívili s kamerou. Stěny obchodu se do dnešního dne moc nezměnily, jen výběr sortimentu je poněkud širší. Zboží obchodu dodávají dárci zdarma. Možná právě i Vy naleznete pod stromečkem nevhodný dárek, nebo se možná sešly dva stejné? Proč ho nedarovat právě tomuto obchodu? Jistě ještě někoho potěší.
.

V současnosti najdete dobročinné obchody také na těchto adresách:

  • ŠTĚPKA – Praha 1, Štěpánská 53
  • KARLOV – Praha 2, Ke Karlovu 10
  • ITALKA – Praha 2, Italská 23 – Vinohrady
  • MICHLE – Praha 4, Michelská 1/7
  • KOULOVKA – Praha 6, Koulova 2
  • KODAŇSKÁ – Praha 10, Kodaňská 582/39 – Vršovice
  • A samozřejmě HEŘMANKA – Heřmanova 596/59, Praha 7
Kamera: Ari Lieberman
Komentář: Karel Mrzílek