Národní technické muzeum společně s kolektivním systémem Elektrowin letos již po sedmé zve na Recyklační víkend. Vzhledem k současné situaci ovšem prostřednictvím internetu. Ve dnech 16. a 17. října 2020 bude možné nabídnout vysloužilý elektrospotřebič do sbírek muzea prostřednictvím události na Facebooku NTM.
Kurátoři Národního technického muzea a zástupci Elektrowinu budou ve dnech 16. a 17. října 2020 vždy od 9.30 do 12.30 a od 13.30 do 16.30 k dispozici on-line na chatu na facebookové stránce NTM. Každému, kdo se na chat přihlásí a nabídne svůj vysloužilý spotřebič, bude vystaven kupón na slevu na základní nesnížené vstupné do NTM ve výši 150,- Kč s platností do 31. 7. 2021.
Pokud se spotřebič do sbírek NTM hodit nebude, zástupci Elektrowinu rádi poradí, jak s ním dále ekologicky naložit. Vysvětlí proč dát spotřebič k recyklaci a jak budou suroviny z přístroje dále využity, nebo poradí, kde se nachází nejbližší sběrný kontejner. V případě, že bude předmět vybrán do sbírek NTM, bude uzavřena jednoduchá darovací smlouva, na jejímž základě získá dárce dvě čestné vstupenky do NTM.
● Vysavač švédské značky Elektrolux získalo NTM při minulém Recyklačním víkendu. Tento vysavač si pořídil v roce 1939 vrchní četnický strážmistr Antonín Čáslavský. Podle dochovaných kupních dokladů stál 1670,- Kč a byl zakoupen s kompletním příslušenstvím v zeleném papírovém kufříku. Do sbírky NTM se dostal díky dceři pana Čáslavského, která využila tuto výběrovou akci. Foto:NTM
Lucie Střechová, kurátorka NTM sbírek Technika v domácnosti a textilní průmysl, řekla: „Proces výběru z nabízených spotřebičů je navázán na již stávající sbírky Národního technického muzea, zejména na sbírku Technika v domácnosti. Ta patří k jedněm z nejstarších sbírek v NTM a je tvořena téměř od počátku založení muzea v roce 1908. Postupem vývoje se dokumentace sbírky zaměřila především na sledování užití domácích spotřebičů. Nově nabízené spotřebiče tak doplňujeme již do existujících řad a dáváme přednost zejména předmětům, které se dochovaly v bezvadném kompletním stavu, v původních obalech a s další dokumentací např. v podobě návodu, propagačního letáku aj. Ještě více nás pak potěší předmět, u kterého můžeme zmapovat, kdo a kdy ho používal a proč a kde si ho pořídil. Případně jsme vděčni za ústní interpretaci tohoto rodinného příběhu dědici předmětu.“