Tatra T815 4×4 „Puma“ je náš nejúspěšnější soutěžní speciál. Karel Loprais s ním celkem čtyřikrát startoval v Rallye Dakar. Za tu dobu ho tento jedinečný vůz dovezl k vítězství celkem třikrát. Od středy 5. května 2021 se Národní technické muzeum v Praze (NTM) opět otevírá pro návštěvníky. Jeden z unikátních exponátů v Dopravní hale muzea je i tento náš nejúspěšnější závodní vůz náročné soutěže.

Nejúspěšnější soutěžní speciál Karla Lopraise je Tatra T815 4×4 „Puma“, s nímž v Rallye Dakar startoval celkem čtyřikrát. V letech 1998, 1999 a 2001 s tímto vozem kategorii kamionů vyhrál a v roce 2000 s ním dojel na druhém místě. Po roce 2001 ukončila sportovní kariéru tohoto vozu změna technických pravidel.


Mohlo by vás zajímat:

První člověk Jurij Gagarin vyletěl před 60. lety do vesmíru


Generálního ředitele NTM Karla Ksandra moc těší, že v znovuotevřeném muzeu od 5. května 2021 čeká na návštěvníky jedinečný exponát. „Automobil Tatra T815 zvaný Puma je historicky nejúspěšnější český sportovní automobil všech dob. Žádný jiný domácí automobil se na mezinárodním sportovním poli opakovaně neprosadil s takovou úspěšností. Děkujme moc za zapůjčení Karlu a Milanu Lopraisovi.“ Sdělil generální ředitel NTM.

Tatra bodovala v Rallye Dakar šestkrát

Automobilka Tatra se významně zapsala do výsledků nejtěžší automobilové soutěže světa, známé jako Rallye Dakar, které se její nákladní terénní speciály úspěšně zúčastňovaly od roku 1986. V dosavadní historii tohoto podniku zde vůz Tatra zvítězil v kategorii kamiónů celkem šestkrát, vždy s Karlem Lopraisem jako prvním jezdcem a vedoucím vítězné posádky.

Aktuální informace k otevření Národního technického muzea:

Vstup do muzea je možný pouze s respirátorem a po desinfekci rukou. Otevřeny jsou všechny expozice s výjimkou Herny Merkur a Uhelného a rudného dolu. Programy pro školy a veřejnost se nekonají.

Při vstupu je nutné dodržovat platná hygienická opatření. Vstup do muzea je možný pouze s respirátorem FFP2, KN 95 dle normy.

● Vstupenky do muzea lze nově zakoupit i online ve vstupenkovém e-shopu

Autor: Bc. Jan Duda
Na snímku Karel Loprais u svého legendárního vozu. Foto: NTM