Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr vyjádřil zármutek nad úmrtím Miroslava Zikmunda, který včera v úctyhodném věku 102 let zemřel. Pan Zikmund byl nesmírně inspirující osobností s velkým nadhledem a bohatými životními zkušenostmi.

„Bylo pro mne i kolegy ctí, že jsme měli možnost ho osobně poznat a velice si vážíme toho, že ve sbírkách NTM se nachází originální vůz Tatra 87, se kterým legendární dvojice Zikmund a Hanzelka podnikla svou první cestu kolem světa. Vůz je dlouhodobě vystaven v Dopravní hale muzea.“ Oznámil veřejnosti pan generální ředitel.


Čtěte také

Legendární cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let


.
Tatra 87, se kterou Ing. Jiří Hanzelka a Ing. Miroslav Zikmund procestovali svět, je jedním mimořádně významných předmětů vystavených v Dopravní hale Národního technického muzea a národní kulturní památkou. Se stříbrnou osmiválcovou Tatrou 87 s poznávací značkou P-19720 projeli Ing. Jiří Hanzelka a Ing. Miroslav Zikmund v letech 1947 až 1950 za mimořádné pozornosti československých občanů Afriku a Jižní Ameriku.

V průběhu své cesty dlouhé téměř 61 tisíc kilometrů poslali do Prahy 293 reportáží pro časopisy Svět Práce a Svět motorů a jejich 702 rozhlasových reportáží se stalo v letech 1947 až 1952 nejsledovanějším programem Československého rozhlasu.

Po návratu do vlasti se věnovali psaní knih a přípravě další cesty do Asie a Oceánie, kterou absolvovali v letech 1959 až 1964 ve dvou terénních automobilech Tatra 805. Na svých cestách natočili Hanzelka se Zikmundem 147 krátkých a 4 celovečerní filmy a jejich 22 knih vyšlo v jedenácti jazycích v celkovém nákladu přes šest a půl milionu výtisků.

Ing Jiří Hanzelka zemřel 15. února 2003 a po dalších téměř devatenácti letech osiřela stříbrná Tatra 87 v expozici Národního technického muzea úplně. Ing. Miroslav Zikmund zemřel 1. prosince 2021 ve věku 102 let. R.I.P.

Do značné míry ovlivnili pánové Hanzelka a Zikmund i můj život. V době hluboké totality při sledování jejich exotických cestopisů, ve mně vzbudili touhu svobodně cestovat do cizích krajů. A to se mi splnilo.

Ari Lieberman, tvpraha7.cz
Foto: NTM