Starosta MČ Praha 7 vyzývá občany této městské části, aby radnici pomohli kontaktovat seniory nad osmdesát let sousedící v jejich domech, a také příbuzné a známé starší 80 let na Praze 7, s nabídkou přednostního naočkování proti koronaviru Covid-19.

Vedení sedmé městské části také těmto seniorům, kteří bydlí na Praze 7, nabízí pomoc s online registrací očkování a případně s dopravou na očkování i s hlídáním termínu druhé dávky.

● Informace možno sdělit na infolince Prahy 7 tel.: 734 521 840 každý všední den od 8:00 do 16:00 hodin, nebo prostřednictvím internetové stránky radnice: https://www.praha7.cz/ockovani

Aktualizováno 14. ledna

Od pátku 15. ledna 2021 se mohou k očkování proti pandemii covid-19 přihlašovat obyvatelé České republiky, kteří jsou starší 80 let. Registrace k očkování a rezervace termínů proběhne za pomoci centrálního rezervačního systému na adrese crs.uzis.cz. S registrací mohou pomoct jak rodinní příslušníci, tak Váš praktický lékař, či asistent na bezplatné lince 1221. Neměl by být problém použít tuto linku v případě potřeby opakovaně.

Od února se může registrovat široká veřejnost.

Zájemce o očkování na internetové stránce crs.uzis.cz jako první krok do formuláře zadá svoje telefonní číslo a vyčká na potvrzující PIN kód. Po zadání PINu vyplní jméno, příjmení, adresu trvalého bydliště, rodné číslo, číslo a název zdravotní pojišťovny. Nakonec upřesní místo kde se chce nechat naočkovat. Systém podle zadaných údajů (např. věk, zdravotní stav) určí prioritu a přidělí zájemci termín očkování. Očkování proběhne podle typu vakcíny v jednom nebo dvou termínech.

K samotnému očkování bude třeba donést občanský průkaz, průkaz od zaměstnavatele a poslední zprávu od lékaře, která se týká zdravotních problémů, které zájemce do systému zapsal.

Proč se očkovat?

Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt). Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou. Očkování bude dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.


Také věříte?

Všechno je jinak. A za vše mohou USA


Úspora času a peněz, možnost žít plnohodnotný život.

Neschopenka kvůli covid-19 znamená pro běžnou domácnost velké finanční ztráty. V případě komplikací tohoto onemocnění je samozřejmě nutná hospitalizace v nemocnici, po které obvykle následuje rekonvalescence. Tomu všemu zabrání vakcína.

Pro koho bude očkování vhodné?

Vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé. Pro děti nebo těhotné ženy alespoň zpočátku vhodné nebudou. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65–70% populace.

ČR zatím získala 196 000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech a 8400 od firmy Moderna. Očkování proti covid-19 bude nepovinné a bezplatné.

Autor: Redakce