V úterý 22. prosince 2020 zemřel Jindřich Hojer, předobraz postavy z Rychlých šípů. Bylo mu 96 let. Narodil se v roce 1924 v pražských Holešovicích, jeho matka byla v domácnosti a otec byl ředitelem Československé obchodní dovozní společnosti. Hojerovým dva starší potomci zemřeli krátce po porodu, Jindřich tak vyrůstal jako jedináček, proto prý bylo později obtížné získat povolení rodičů ke vstupu do skautského oddílu.

Hojer skautem

Mladý Jindřich navštěvoval obecnou školu v Holešovicích a následně nastoupil na Akademické gymnázium Na příkopě, odkud se znal s Václavem Černým, pozdějším profesorem na ČVUT a nerozlučným skautským kamarádem. Jindřich Hojer taktéž navštěvoval Sokol, nicméně v roce 1936 jej právě Václav Černý přivedl do 2. pražského skautského oddílu, který vedl Jaroslav Foglar. Pět let, které mohl v oddílu strávit, patřilo k jeho nejoblíbenějším a o skautingu tvrdil, že z něho „udělal pořádného kluka“.


Čtěte také:
Muzeum rekordů uctí památku Jaroslava Foglara


V roce 1941 Jindřichovi Hojerovi zemřel otec, což rodinnou situaci za druhé světové války ještě zkomplikovalo. Odmaturoval roku 1943 a předvolání na totální nasazení (při odklízení trosek Hamburku) se vyhnul šťastně tím, že nastoupil do Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Rybitví.

V roce 1945, po znovuotevření českých vysokých škol, mohl začít studovat během zaměstnání chemii v Praze. Po dokončení studií pracoval dlouhých 43 let ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví u Pardubic. Později učil a přednášel na různých školách včetně vysokých. V roce 1969 získal kandidaturu a začal přednášet na pardubické univerzitě. Období komunistického režimu považuje za „čtyřicet let ztraceného života“.

Postava z Rychlých šípů

Jaroslav Foglar chtěl v roce 1938 pro postavy vznikajícího komiksu Rychlé šípy získat reálné předlohy. Oslovil proto členy svého skautského oddílu. Na oslovení ohledně komiksové role vzpomíná Jindřich Hojer takto: „Přišel za mnou Jestřáb (přezdívka Jaroslava Foglara) a povídá:‚ Jindro, já bych potřeboval tvoje jméno do seriálu. Neboj se, ta postava ti ostudu dělat nebude.“

Po domluvě se svojí matkou a ujištění, že se bude jednat o kladnou postavu, svolil, a tak v komiksu Rychlé šípy spatřila nová postava světlo světa. Předlohou pro postavu Červenáčka se zase stal jeho kamarád V. Černý, který měl ale ve skutečnosti přezdívku Černoch.

Tvůrčí činnost

Jindřich Hojer napsal knihu Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky. Druhou knihou je Střípky ze života Jindry Hojera. S Jaroslavem Foglarem obnovil kontakty v roce 1986, po Foglarově smrti v roce 2002 i v reakci na pomluvy o J. Foglarovi dali dohromady s přítelem V. Černým upomínkový sborník Jestřábe, díky.

● Na snímku: Jindra Hojer s ježkem v kleci a konceptem knihy Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky. Foto: Ing. Lukáš Zeman

Zdroj: Wikipedia, redakčně upraveno