7U s.r.o., která se primárně stará o čistotu veřejných prostranství Prahy 7, začala pravidelně dezinfikovat lavičky a jejich okolí. Když to kapacity umožní, zaměří se také na zastávky MHD. O ty se však v první řadě stará Dopravní podnik hl. m. Prahy, stejně jako o vozy hromadné dopravy, vestibuly metra a podobná zařízení.

Dezinfekce veřejných budov
Vedení Prahy 7 se ve velké míře zaměřuje na dezinfekci budov navštěvovaných veřejností. A to nejen ve správě městské části, jako je úřad, poliklinika aj., ale také i na další veřejná místa, jako jsou všechny otevřené obchody a lékárny. Tam aktuálně zaváží dezinfekci, kterou Praha 7 získala díky spolupráci s Katedrou jaderné chemie ČVUT.

Dezinfekce občanům
Praha 7 od pondělí 23. 3. 2020 občanům také zdarma poskytuje dezinfekci. Tu rovněž vyrábějí chemici z Katedry jaderné chemie ČVUT. Výdej probíhá ve dvou prodejnách potravin Žabka – na Letné (na rohu ulic Letohradská a Kamenická) a v Holešovicích (na rohu ulic Dělnická a Komunardů). Dezinfekci je na těchto místech možné vyzvednout v rámci otevíracích hodin denně od 6 do 23 hod.

„Díky pomoci MČ Praha 7 při zajišťování surovin zejména v období zahájení výroby jsme k dnešnímu dni z ČVUT obdrželi přes 320 litrů dezinfekce. Po pokrytí potřeb doktorů, pečovatelů, úklidové firmy a dalších organizací můžeme dezinfekci nabídnout občanům. Část jsme také věnovali už i Tróji a Poliklinice Mazurská. Distribuovat ji budeme také na další veřejná místa, jako jsou lékárny a obchody, a následně také do bytových domů, které se na nás obracejí s prosbou, že nemohou dezinfekci sehnat,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřince Mareš.

Katedra jaderné chemie ČVUT vyrobila dezinfekci Anti-COVID – biocidní prostředek schválený Ministerstvem zdravotnictví ČR (CZ-2020-55-04). Občané si ji budou vyzvedávat pro vlastní potřebu v malých pipetách (zhruba 3 ml), ideálních jako pohotovostní ochrana na nutných cestách po městě.

„Pipetu by si každý měl uschovat, očekáváme další várky dezinfekce, a tudíž ji bude možné naplnit opakovaně,“ doplnil Kamil Vavřinec Mareš.

Dodávka dezinfekce do bytových domů
Radnice MČ Praha 7 bude dodávat dezinfekci také do bytových domů přes místní SVJ a družstva. Objednávky přijímá prostřednictvím tohoto formuláře

Autor: Martin Vokuš