Nový začátek. V rámci úspěšné oboustranně přínosné spolupráce Národního technického muzea a kolektivního systému ELEKTROWIN jsme se rozhodli znovu spustit v loňském roce pořádanou internetovou soutěž „Máte doma muzejní kousek“. Soutěž s celorepublikovou působností pomůže rozšířit informaci o možnosti nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek NTM.

Dárci mohou vyhrát
Soutěž bude vyhlášena 1. 4. 2020. Bude probíhat ve třech etapách, a to do 30. 6., 30. 9. a 31. 12. 2020. V každé etapě vybere kurátor 5 spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírky NTM. Majitelé těchto spotřebičů získají od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 500,- Kč. Za každý spotřebič přijatý do sbírek NTM získá jeho majitel na základě uzavřené darovací smlouvy dvě čestné vstupenky do muzea pro dvě osoby s půlroční platností. Navíc na konci roku 2020 bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl zařazen do sbírek, a jeho majitel získá od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5 000 Kč.

Jak soutěžit
Pokud i vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis – odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete emailem na adresu muzejni.kousek@elektrowin.cz.

Inspirace z minulého roku
Šance pro zapsání nabízeného předmětu zvyšuje jeho kompletnost, a to i v podobě dochovaných originálních obalů, návodů a účtenek dokládající místo a rok jejich koupě. Pro inspiraci možným soutěžícím může sloužit loni získaná elektrická pečenka z roku 1960 vyrobená národním podnikem Elektro-Praga Hlinsko dochovaná se záručním listem a návodem (úvodní fotografie).

Sbírku Technika v domácnosti obohatil i vysavač Eta Electronic 1423 s kompletním příslušenstvím pocházející z přelomu 70.-80. let 20. století, který se dochoval i v původní tašce, která byla dodávána výrobcem k uložení příslušenství i samotného vysavače.

Vedení Národního technického muzea se těší, co nového do sbírek přinese letošní ročník soutěže. O průběhu bude pravidelně informovat na facebookových stránkách muzea https://www.facebook.com/NarodniTechnickeMuzeum/.