V roce 2011 jsme natočili rozsáhlý rozhovor s legendou našeho ledního hokeje Augustinem Bubníkem. Rozhovor natočený na kvetoucí zahradě jeho domku na Praze 4. Zde představujeme tu část, ve které rodák z Holešovic a bývalý politický vězeň odsouzený komunisty do uranových dolů, reaguje na brutální demolici Zimního stadiónu na Štvanici.

Kdo byl Augustin Bubník

Na zimních olympijských hrách v 1948 se Augustin Bubník podílel na stříbrné medaili našeho hokejového týmu. Následující rok získal tento tým zlatou medaili a titul mistr světa ve Stockholmu.

Rok poté však úspěšnou kariéru po udání ukončil komunistický monstr proces s ním a s jeho deseti spoluhráči. Bubnik byl odsouzen ke 14 letům vězení za údajnou špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení poté, když při oslavě jednoho z kolegu se v restauraci U Herclíků opili a při tom kritizovali komunistický režim.

Přežil otrocké práce komunistického uranového lágru

Po pěti letech tvrdé práce v uranovém lágru v Jáchymově byl Augustin propuštěn. Ovšem návrat do hokejové reprezentace už mu komunistický režim nedovolil. Stal se však úspěšným trenérem.


Mohlo by vás zajímat

O začátcích v hokejové kariéře vypráví rodák z Holešovic a legenda českého hokeje Augustin Bubník zde


Mezi lety 1966 až 1969 Augustin Bubník trénoval a vedl i finskou hokejovou reprezentaci. V této severské zemi se stal hokejovým hrdinou a v roce 2003 zde vstoupil do hokejové Síně slávy. Stejného ocenění se dočkal i v česku o pět let později, kdy byla založena tato Síně slávy také u nás.

Augustin Bubník odešel 18. dubna 2017 na věčnost jako poslední člen týmu této legendární hokejové generace, kterou komunisté zničili. Bylo mu 88 let.