26. března bude Evropský parlament hlasovat o nové evropské směrnici o autorském právu. Tato směrnice přinese nové povinnosti pro webové stránky, které sbírají a organizují zprávy (článek 11) a nutí platformy k proaktivnímu prohledávání všech nahraných materiálů a k automatické blokaci všech potenciálních porušení autorských práv (článek 13).

26. března bude Evropský parlament hlasovat o nové evropské směrnici o autorském právu. Tato směrnice přinese nové povinnosti pro webové stránky, které sbírají a organizují zprávy (článek 11) a nutí platformy k proaktivnímu prohledávání všech nahraných materiálů a k automatické blokaci všech potenciálních porušení autorských práv (článek 13).

Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. Náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu. Články 11 a 13 oslabí svobodu internetu a ohrozí činnost také naší neziskové organizace, která pro Vás shromažďuje a zdarma zveřejňuje prospěšné informace.

Internetoví giganti typu Google, Instagram či Facebook a další finančně zdatné firmy se přijetí směrnice obávat nemusí, jejich finanční zdroje jim snadno umožní novým pravidlům se přizpůsobit. Nebezpečí likvidace však hrozí té obrovské většině, provozovatelů internetových informačních stránek která nemá potřebné finanční zdroje. Řada obsahových a zpravodajských webů z vyhledávačů zmizí.

Hlasování se uskuteční již brzy.
Věnujte nám prosím dvě minuty svého času a řekněte svým zástupcům v Evropském parlamentu, že nesouhlasíte s podporou takové reformy autorského práva, která obsahuje články 11 a 13.

KONTAKTUJTE SVÉ EUROPOSLANCE ZDE

Europoslanci se postavili na odpor směrnici o copyrightu, další hlasování tak nemusí být konečné

Brusel – V současné době vyvolává velkou kritiku návrh směrnice EU o copyrightu kvůli níž 21. 3. vypnutím svých služeb protestuje i on-line encyklopedie Wikipedia. S aktuálním zněním přitom stále nesouhlasí i část europoslanců, kteří koncem března měli s konečnou platností hlasovat o návrhu pouze jako o celku bez možnosti požadovat další změny. Využili proto pravidla 59 Jednacího řádu EP, aby se při dostatečném počtu podpisů mohlo ještě hlasovat o pozměňovacím návrhu na vymazání kontroverzního článku 13, který je známý jako „cenzura internetu“. Podpisovou iniciativu vedl polský europoslanec Michal Boni a podepsalo ji více než potřebných 76 europoslanců. Z českých zástupců svůj podpis připojil Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

“Digitální technologie radikálně změnily způsob vytváření, šíření a zpřístupňování obsahu, proto vítám snahy o zastání se vydavatelů, novinářů a dalších autorů oproti gigantům jako je Facebook nebo Google, kdy je potřeba říct, že směrnice je z většiny rozumná. Kontroverzní je ale stále článek 13, kvůli němuž jsem přesvědčen, že by regulace nebyla přiměřená a rozhodl jsem se proto podpořit iniciativu za to, abychom mohli ještě hlasovat o kompletním vyjmutí tohoto článku,” vysvětluje důvody podpory iniciativy europoslanec Tomáš Zdechovský, který se vždy velmi kriticky stavěl k původnímu znění článku 11 a předně článku 13 a hlasoval proto proti směrnici. Jedinou výjimkou bylo hlasování o postoupení směrnice do jednání v trialogu, kde dostal osobní záruku od zpravodaje návrhu, že v dalším stupni článek 13 úplně vypadne. Nestalo se tak.

„Článek 13 by měl podle mě fungovat maximálně na principu „upozornit a stáhnout“, což by nevedlo k pokřivení současného principu právní odpovědnosti. Aktuální úpravy a zpřesnění znění tak vůbec neřeší gró kritiky a jsem proto rád, že se ještě našla cesta, jak otevřít další možnost k diskuzi o návrhu. Zbývá už jen doufat, že pozměňovací návrh podpoří dostatek kolegů,“ dodává Zdechovský s tím, že pokud se tak nestane, bude hlasovat proti směrnici: „Nemá smysl podpořit něco, co by jen oprávněně zvedlo kritiku proti EU. V zájmu všech europoslanců by mělo být odhlasování opravdu kvalitní legislativy a ne jen potřebného, ale nedomyšleného paskvilu.“

Kvůli využití pravidla 59 Jednacího řádu se proto na plénu nyní bude hlasovat prvně o pozměňovacím návrhu a nikoliv o směrnici jako celku, jak bylo původně v plánu. Pokud bude pozměňovací návrh o vymazání článku 13 přijat, zruší se dohoda z trialogu a návrh se vrátí zpátky k projednání do výboru, kde začne proces druhého čtení.