Na jedné z nejstarších vinic v Praze se konalo vinobraní. Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě 16. a 17. září nabídla nejen víno, pálenku a burčák z místních hroznů, ale představili se zde i další přední vinaři z Čech a Moravy. Zdejší atmosféra a překrásný výhled na panorama Prahy doplnil hudební program, ze kterého si vybral opravdu každý.

Na jedné z nejstarších vinic v Praze se konalo . Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě 16. a 17. září nabídla nejen víno, pálenku a burčák z místních hroznů, ale představili se zde i další přední vinaři z Čech a Moravy. Zdejší atmosféra a překrásný výhled na panorama Prahy doplnil hudební program, ze kterého si vybral opravdu každý.

Vinice sv. Kláry se od ostatních pražských vinic v mnohém liší. Mezi její hlavní přednosti patří ideální poloha v trojské kotlině, vhodné mikroklima a podloží zaručující dobrou úrodu i vysokou kvalitu hroznů. Zároveň patří mezi nejstarší vinice v Praze, její vznik se odhaduje až do dob vlády Václava II. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která má vlastní produkční vinohrad takového rozsahu. Tím je naše vinice opravdu jedinečná. Návštěvníci se zde o víně dozvědí mnoho zajímavých informací, najdou tu naučnou stezku vinaře, prezentaci jednotlivých odrůd i způsobů pěstování vinné révy a nechybí ani historický vinný lis. Do konce roku plánujeme vytvoření expozice zpracování korku a výroby korkových zátek,“ informuje Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy a dodává: „Oslavy vinobraní k vinici neodmyslitelně patří a mají zde mnohaletou tradici. Věřím, že i letošní ročník se vydaří a návštěvníci vinice sv. Kláry odhalí mnohá její kouzla.“

Připravena byla široká nabídka vín z vinice sv. Kláry včetně zdejších šampionů – vín oceněných na odborných vinařských soutěžích. Nenechte si ujít například Rulandské modré rosé 2016, vítěze kategorie růžová vína a klarety v Národní soutěži vín pro vinařskou oblast Čechy 2017, a Rulandské modré – výběr z hroznů 2012, vítěze kategorie červených suchých a polosuchých vín na soutěži Král vín 2016.

Dále se představilo například mělnické vinařství Vondrák, vinařství Maděřič z Moravského Žižkova, vinařství Konečný z Čejkovic, vinařství Pavel Binder z Rakvic, společnost a vinařství Víno Hruška a vinařství Hrabal z Velkých Bílovic.

Nechyběl ani bohatý hudební doprovodný program. Zatímco v sobotu si na své přišli zejména milovníci žánru country, v neděli se vinicí linuly tóny tradičních cimbálovek a staropražských písniček. Milovníky jazzu potěšila skupina J. J. Jazzmen, která po oba dny zahrála v prostoru Ornamentální zahrady.

Přítomní se dozvěděli, jak vzniká místní víno díky speciálním prohlídkám s degustací. Průvodce provedl expozicí výroby vína, prozradil mnohé zajímavosti ze zákulisí a na závěr byla nabídka dvou vzorků místních vín.

Kalendář akcí v trojské botanické zahradě v září 2017

Americké léto
Do 24. 9., venkovní expozice

Rok 2017 patří rostlinám Severní i Jižní Ameriky. Americké léto zahájila výstava kaktusů a sukulentů ve fóliovém skleníku, na kterou navázala výstava fotografií z četných botanických expedic na americký kontinent. V expozici Severoamerická prérie se můžete seznámit s přírodními výsadbami pestrobarevných severoamerických letniček, trvalek a skalniček. Plodiny Nového světa se představují na speciálním záhonu. K vidění je široká škála plodové zeleniny (rajčata, papriky a další), okopaniny, obilniny a mnoho dalších plodin známých i neznámých v české kuchyni.

Botanické cesty tam a zase zpátky
Do 17. 9., venkovní expozice

Součástí Amerického léta je i fotografická výstava zaměřená na expedice na americký kontinent. Tyto výpravy jsou nedílnou součástí práce odborného pracovníka, protože přinášejí cenné zkušenosti, nové odborné poznatky a v neposlední řadě představují nenahraditelný zdroj rostlinného materiálu pro jednotlivé sbírky.

Prodej přebytků ze sbírky kosatců a denivek
16. 9. – 17. 9., informační stánek u vstupu do areálu venkovní expozice z ulice Nádvorní

Máte zahrádku? Tento víkend jsme pro zájemce připravili výprodej několika desítek kultivarů z našich sbírek kosatců a denivek za velmi výhodné ceny. Zkrácený popis barvy květu bude uveden na jmenovce u každé rostliny. Nenechte si tuto jedinečnou příležitost ujít! Nabídka platí do vyprodání zásob.

Dýňový podzim 23. 9. – 22. 10.,
Ornamentální zahrada Dvanáctá podzimní výstava dýní v botanické zahradě vám již tradičně představí bohatý sortiment plodů tykvovitých rostlin. Uvidíte stovky dýní ve zhruba čtyřiceti druzích. Obdivovat můžete od malých, 10 centimetrů velkých plodů až po 25kilové krásky.

Zdroj: TZ Botanická zahrada v Troji a redakce
Foto: Botanická zahrada v Troji