Během víkendu 19.–20. května 2018 se bude již počtvrté konat festival Open House Praha, díky němuž se v hlavním městě zdarma otevře 65 architektonicky zajímavých a běžně nepřístupných budov a prostorů. Zájemci si budu moci prohlédnout stavby historické, moderní i budovy současné architektury, nahlédnout do kancelářských nebo administrativních budov, paláců či nádraží.

V rámci festivalu se otevře veřejnosti i budova Expo 58 v Letenských sadech

Během víkendu 19.–20. května 2018 se bude již počtvrté konat festival Open House Praha, díky němuž se v hlavním městě zdarma otevře 65 architektonicky zajímavých a běžně nepřístupných budov a prostorů. Zájemci si budu moci prohlédnout stavby historické, moderní i budovy současné architektury, nahlédnout do kancelářských nebo administrativních budov, paláců či nádraží.

Chodíme kolem nich každý den, teď můžeme proniknout i tam, kam běžně nesmíme – autentický architektonický zážitek a setkání s různými perspektivami a názory na městkou architekturu a veřejný prostor jsou jednou ze základních myšlenek festivalu Open House Praha. Ten letos doplní doprovodné programy jako komentované prohlídky města s významnými architekty nebo dětské architektonické workshopy. Ve vybraných objektech budou probíhat i speciální prohlídky pro neslyšící.

„Letošní ročník festivalu nabídne hned několik novinek. Vedle dvou desítek nových budov, které se široké veřejnosti otevřou vůbec poprvé, jsme si pro návštěvníky připravili nově několik tematických okruhů zahrnujících například prvorepublikové budovy, konverze industriálních areálů, či naše osobní doporučení,” uvádí ředitelka a hlavní produkční festivalu Andrea Šenkyříková.
Během dvou dnů tak bude možné v rámci festivalu nově navštívit např. citlivě zrekonstruovaný činžovní dům od architekta Kamila Roškota, zcela novou realizaci v podobě paláce DRN na Národní třídě, prakticky i designově promyšlené sídlo IT společnosti v moderní budově GREENLINE, bruselský pavilon EXPO 58, nebo původní Zátkovu sodovkárnu, nyní sídlo reklamní agentury.

„Z historických budov by si návštěvníci neměli nechat ujít Clam-Gallasův palác, Pražskou křižovatku, Michnův palác, Libeňský zámek či novorenesanční Schebkův palác. Z budov 20. století stojí jistě za zmínku Kramářova vila, Hotel International Praha ve stylu socialistického realismu či výrazná budova CETIN ze 70. let,” dodává k osobním tipům Andrea Šenkyříková.

Při příležitosti letošního výročí sto let od založení samostatného Československa festival nabídne i dvacet prvorepublikových budov, mezi nimi například Petschkův palác či Tyršův dům. Obdivovatele architektury zaujme Winternitzova vila, jedna z posledních zakázek Adolfa Loose, fanoušky industriálu např. areál Podkovářská, areál TESLA či Pragovka Art District.

Festivalová infocentra v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a v Pražském kreativním centru (PKC) sídlícím v historickém domě U Zlatého rohu budou pro veřejnost otevřena od pondělí 14. května po celý týden. Vstup do všech budov je během festivalového víkendu zdarma a bez nutné rezervace. Kompletní program najdete na www.openhousepraha.cz.

Akci, kterou každoročně navštěvují desítky tisíc lidí z tuzemska i zahraničí, lze zařadit mezi jeden z nejpopulárnějších svátků městské architektury konajících se v hlavním městě a propojujících laickou a odbornou veřejnost.

Přijďte v rámci Open House Praha 2018 také do Památníku ticha na Bubenském nádraží. Otevřeno všem – zájemcům o moderní architekturu, rozvoj města i historii.

Program:

▪️ Můžete si prohlédnout celé místo paměti, kterým prošly židovské transporty do koncentračních táborů.

▪️ Prezentace nové realizační studie na revitalizaci celého nádraží a přestavbu v Památník ticha.

▪️ Čeká na vás i výstava „Nová Stanice Bubny“, multimediální projekce k intervencím do veřejného prostoru bubenského Brownfieldu.

▪️ Samozřejmostí jsou komentované prohlídky za účasti architektů a výtvarníků koncepce budoucího místa paměti.

⚠️ Nádraží Bubny se nachází na adrese Bubenská 177/ 8b, Praha 7. Doporučujeme jít ze zastávky Vltavská vedle kolejí.

⚠️ Další informace najdete na: https://www.bubny.org/cz/, nebo na http://openhousepraha.cz/.

Seznam zpřístupněných budov a program akce naleznete zde: