V Praze se ve čtvrtek 7. března 2024 konal další protest zemědělců, který byl původně plánován jako klidný průjezd ulicemi metropole. Nicméně zemědělci nečekaně vysypali hnůj před Úřadem vlády, což vyvolalo reakci policie, jež vyhlásila nulovou toleranci a provádí kontrolu protestujících řidičů za všechny přestupky.

Do Prahy dorazily stovky kusů zemědělské techniky od časného rána, začaly do města najíždět ze směrů od Vestce, Kněževsi, Nové Vsi II a Letňan. Na rozdíl od minulého protestu, kdy zemědělci blokovali magistrálu, tentokrát měl protest formu opakovaného průjezdu přes Letnou k Úřadu vlády. Ze shromaždiště zemědělské techniky na Letenské pláni se velké množství zemědělských strojů, většinou traktorů, sunulo přes Letenské náměstí a Veletržní ulici zpět k Úřadu vlády. Doprava na Letné byla kvůli tomu až do pozdních poledních hodin značně ochromena.

Akci svolali zástupci Agrární komory ČR a Zemědělského svazu, podpořili ji ale také zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů.

Protestující zemědělci vyjádřili pět požadavků, mezi nimiž jsou podpora zaměstnanosti na venkově, zachování podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem. Také požadují, aby vláda hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou, a maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to umožní Evropská komise. Na akci dohlížejí desítky policistů s cílem zajistit její co nejplynulejší průběh.

Autor a foto: Ari Lieberman