V Botanické zahradě hl. m. Prahy opět připravují speciální výstavu, která přibližuje různé aspekty rostlinného světa nejširší veřejnosti, tedy i návštěvníkům se specifickými potřebami. První takovou výstavu nabídla botanická zahrada už v roce 1996. 1. března 2024 se zájemci budou moci vydat na cestu za vzácným kořením, čajem i hedvábím do dalekého Orientu. Výstava pro všechny smysly je vhodná i pro nevidomé a osoby s dalšími specifickými potřebami.

Vystavené exponáty bude možné si osahat, k některým přivonět, nebo je dokonce ochutnat. Průvodcem putování do dalekých krajů nejen za exotickými rostlinami bude významný cestovatel a učitel 19. století Josef Kořenský. Po celou dobu konání výstavy bude pro návštěvníky k dispozici proškolený průvodce, popisky budou také v Braillově písmu a prohlídku usnadní zvukový průvodce.


Trojská botanická zahrada obnovuje a posiluje včelstvo
Trojská botanická zahrada ožije díky vodě z Vltavy


Součástí doprovodného programu budou i zajímavé workshopy, například skládání origami poslepu nebo kaligrafie. Výstava se koná za podpory dalších organizací a k vidění bude od 1. do 17. března ve výstavním sále v Ornamentální zahradě.

„Interně této akci říkáme hmatová výstava, exponáty je totiž možné zkoumat nejen zrakem, ale i hmatem a některé z nich si zájemci třeba i očichají nebo ochutnají. Představíme pestrý svět Orientu, který se po staletí pomalu otevíral a obohatil evropskou kulturu i běžný život. Doporučil bych prohlídku expozice také školním kolektivům, neboť může jedinečným způsobem doplnit výuku dějepisu, zeměpisu a dalších předmětů,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava pro všechny smysly – Za kořením a slávou

Výstava pro všechny smysly, která se v botanické zahradě koná už po třiadvacáté, pozve všechny zájemce na cesty za kořením a slávou. Tedy na dávné výpravy do Orientu, ze kterých cestovatelé a obchodníci do Evropy přiváželi vzácné koření, čaje, hedvábí, ale i poznatky o tamější kultuře a přírodě.

Průvodcem na cestách i po exponátech bude Josef Kořenský, významný pedagog, cestovatel a spisovatel 19. století. Návštěvníci poznají koření, jako je mauricijská papeda nebo muškátový oříšek, se kterým se na zvětšeném modelu budou moci seznámit skutečně detailně. Představí se proslulý durian, ale i největší ovoce světa zvané džekfrut, z něhož mohou zájemci dokonce i kousek ochutnat. Kromě ovoce bude k vidění květ lotosu, tradiční příprava čaje nebo hedvábí.

Botanická zahrada hl. m. Prahy pořádá speciální výstavy, které přibližují různé aspekty přírody i kultury nejširší veřejnosti, návštěvníky se specifickými potřebami nevyjímaje, už od roku 1996.

Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout samostatně nebo v doprovodu proškoleného průvodce, který zároveň dokáže poskytnout asistenci osobám se specifickými potřebami. Zájemci budou mít možnost zapůjčit si klapky na oči a speciálního zvukového průvodce. Ten jim exponáty přiblíží s využitím autentických zvuků, pomocí komentáře a pokynů.

„Projít si výstavu bez použití zraku je pro většinu návštěvníků mimořádný zážitek,“ vysvětluje Eva Novozámská, spoluautorka výstavy a metodička vzdělávání Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory a lze ji doporučit i školním kolektivům. Komentované prohlídky pro skupiny je možné domluvit po dobu konání výstavy během otevírací doby na telefonním čísle: 603 489 029 nebo 734 692 200.

Součástí akce budou i tematické workshopy zaměřené na kulturu Orientu, konkrétně Japonsko. O víkendu 2. a 3. března bude možné vyzkoušet si skládání origami poslepu, a to pod vedením Lukáše Tremla, který je nevidomý. Další víkend, tedy 9. a 10. března, se účastníci seznámí s elegantní japonskou výšivkou sashiko, ovšem bez jehly a nitě, a vyrobí si například záložku do knihy. Během workshopu o víkendu 16. a 17. března si pak zájemci budou moci vyzkoušet kaligrafii, ale i krasopis z dob Josefa Kořenského.

Autorka: Darina Miklovičová
Foto: Botanická zahrada v Troji