Holešovická tržnice zve na další ze svých gastronomických akcí, kdy tentokrát zavoní ukrajinské lahůdky. Areál na břehu Vltavy bude hostit druhý ročník úspěšného festivalu ukrajinské gastronomie UKA UKRAJINU, který proběhne ve čtvrtek 18. května od 11.00 do 22.00 hodin.

Po Pastrami Pop Up se jedná o další z gastronomicky zaměřených eventů v této sezóně v Tržnici. Ve stejný den si pak mohou všichni, kdo zavítají, užít také festival 5#PROSTOR. Tato hudebně laděná akce v propojení se speciálním light designem probíhá od 16. do 20. května a právě 18. května zde vystoupí ukrajinská performerka Dmitrievna.

Program bude nabitý a zdaleka nejen o vůních Ukrajiny. Oproti loňskému roku, kdy se rozmanité dobroty objevily na prostřených stolech až odpoledne, si mohou návštěvníci pochutnat už na obědovém menu.

Chybět nebudou například plněné těstovinové taštičky vareniki, oblíbené zelné závitky plněné směsí mletého masa a rýže s rajčatovou omáčkou golubky, polévky ani voňavé sladkosti.

Jednodenní food festival odehrávající se na Tržním náměstí cílí jak na české publikum, tak Ukrajince. Jim chce dát možnost na chvíli se rozptýlit a odvést pozornost od událostí v jejich domovině. To se vloni nadmíru podařilo, soudě podle čtyřtisícové návštěvy v rámci prvního ročníku festivalu.


Check it na Výstavišti představuje další hudební talenty


Spolupořadatel akce Spolek Archetyp zaštiťuje gastronomickou část. Je známým organizátorem vyhlášených farmářských trhů nejen na Náplavce. Ale také na Kubánském a Řezáčově náměstí v Praze. Do Tržnice tentokrát přiveze osm dodavatelů, kteří nabídnou nejznámější ukrajinská slaná a sladká jídla.

„Hlavním záměrem festivalu je oslava sousedství. Nejen proto, že jsou Ukrajinci největší v Česku žijící menšinou. Obě historicky blízké země nyní ještě více spojily poslední události.“ Informoval Michal Tošovský, programový ředitel Holešovické tržnice.

Ředitel chce navíc dát prostor tomu nejlepšímu z ukrajinské gastronomie, co lze v Česku nalézt. A samozřejmě trochu také odlehčit jejich těžké časy. Pokud se tady byť jen na moment každý z ukrajinských návštěvníků bude bezstarostně veselit, pak cíl je dokonale naplněn.

To nejlepší z ukrajinské kuchyně

Stánek Pelmení vareniky přichystá mimo jiné prirožki s masem, smaženým zelím, bramborovou kaší, beljašy s masem nebo párek v těstě.

Ukrajinská polévkárna The Boršč dostojí svému názvu a hladové zasytí vydatnou polévkou. Bistro Luskunčik připraví čebureky, tvarožniky, bonbony. V nabídce Barvy bude uzvar i nalivka.

Některé názvy můžou znít našinci tajuplně, takže nezbývá než přijít okusit na vlastní chuť. O sladkou tečku se postará Di na dobroty v podobě dortů, řezů a cupcaků.

Ani milovníci dobrých nápojů nepřijdoi zkrátka

Potečou vyhlášená lahodná ukrajinská vína i prémiové destiláty od SpiritsUA. Českou stranu zastoupí zlatavý mok z kunratického pivovaru Muflon, ovšem uvařený podle receptury ukrajinského pivovaru Pravda.

Pivo, které pomáhá

Pravda je jenom jedna. Pravdu, jak známo, má každý tu svou. Zde je ovšem řeč o pivovaru Pravda z ukrajinského Lvova, který se proslavil svými politicky výraznými etiketami a výrobou Molotovových koktejlů.

Méně se však ví, že pivovarnici z Pravdy nabídli své receptury a vizuály výměnou za zaslání peněz na účty na podporu okupované Ukrajiny. A záměr byl naplněn. Sládci po celém světě z více jak 800 pivovarů různých velikostí uvařili piva podle sdílené receptury.

Prostřednictvím aktivity www.brewforukraine.beer tak bylo získáno přes 3 000 000 EUR na fondy různého určení (www.fest.lviv.ua/en/projects/fond). Zakoupením trik či jiných předmětů na této stránce lze ostatně tuto úctyhodnou sumu ještě navýšit.

I na festivalu UKA Ukrajinu můžete pomáhat

Návštěvníci si budou moci v rámci akce zakoupit šperky a doplňky symbolizující ukrajinské tradice od Ally Pecherskaye nebo přispět na pomoc osobám postiženým konfliktem prostřednictvím Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ta je stejně jako v loňském roce zapojena do celé akce a na místě bude mimo jiné prezentovat svou činnost na pomoc lidem prchajícím z válečných zón.

5#PROSTOR a Dmitrievna zajistí skvělý večírek

Návštěvníci se ovšem můžou těšit i na hudební doprovod, protože ve stejný čas se v Tržnici koná hudební cyklus #5PROSTOR. Ten mezi 16. a 20. květnem nabídne za dobrovolné vstupné pět koncertů na pěti netradičních místech za doprovodu speciálního light designu.

Chybět nebude ani česko-ukrajinská zpěvačka a producentka Dmitrievna balancující na hranici techna a popu jejíž tvorba je silně ovlivněná berlínskou scénou. Umělkyně vystoupí právě 18. května od 21 hodin a festival UKA Ukrajinu symbolicky zakončí.

Vstupné na nevšední kulinářskou akci je dobrovolné, vybrané peníze podpoří projekt přímo z ukrajinské komunity.

Autorka Linda Antony
Foto autorka