V budově TJ Sokol Bubeneč v pražské Korunovační ulici proběhla výměna zastaralých typů čerpadel. Ta byla v provozu více než 20 let. Výměna za moderní, vysoce úsporné modely přinese 80% snížení spotřeby energie. Výměna výrazně sníží náklady na provoz, ale také významně zredukuje emise CO2.

Návratnost investice je dva roky

Podle starosty TJ Sokol Bubeneč Hynka Boučka, sloužila původní čerpadla více než dvacet let. Věk už se na jejich spolehlivosti poměrně podepisoval a výměna byla nutná.

„Očekával jsem, že technologie šly hodně dopředu, ale že bychom mohli takto jednoduchou modernizací dosáhnout 80% úspory energie i vypouštěného CO2, to bylo překvapivé. V našem případě jde o více než 16 tisíc korun ročně. To je určitě příjemná částka, kterou budeme moci vynaložit mnohem účelněji,“ sdělil Hynek Bouček.

Výrobcem vyměněných čerpadel je společnost Wilo. Podle zkušeností a kvalifikovaných odhadů jejich odborníků, je u nás minimálně polovina budov vybavena zastaralými a vysoce nehospodárnými typy čerpadel. Jedná se o tzv. tří-rychlostní čerpadla s třístupňovým konstantním nastavením otáček, a tedy vysokou spotřebou elektrické energie.

Nejnovější instalovaná čerpadla Wilo jsou elektronicky řízena a dokáží regulovat svůj výkon dle aktuálních potřeb otopného systému. Tato technologie přináší oproti čerpadlům instalovaným před více než 15 lety běžně 80% úsporu energie.


Mohlo by vás zajímat

Botanická zahrada v Troji spouští vlastní solární elektrárnu
Nová vodní nádrž v Letenských sadech zmírní suchá období


Výrazné snížení emisí

„Pro TJ Sokol Bubeneč jsme v uplynulých dnech dodali a nainstalovali čtyři nová oběhová čerpadla. Celý proces je velmi jednoduchý, zabere přibližně dva dny. Konkrétně v tomto případě, kdy jsme měnili více než 20 let stará čerpadla, bude dosaženo 80% úspory energie i emisí“ vysvětlil Jan Matějovský, obchodní ředitel společnosti Wilo Česká republika.

Díky této modernizaci vypustí TJ Sokol Bubeneč ročně do ovzduší o 1.300 kg CO2 méně, za 15 let už to bude přes 19.000 kg. Bylo by pro všechny skvělé, kdyby se tyto „žrouty“ energie postupně podařilo vymýtit,“ vypočítává Jan Matějovský.

Autorka: Kamila Žitnáková