Swap, nové pojetí „obchodu“, které hýbe komunitami po celém světě, se již podruhé uskuteční na Výstavišti Praha v budově Ateliéru Rychta. Tentokrát na téma školních potřeb, a to v rámci Víkendu otevřených dveří na Rychtě. Swap znamená jednoduše výměnu a zamilovali si ji všichni, kdo si uvědomují, v jak obrovské nadprodukci žijeme a zejména kolik věcí, které ještě mohou dobře posloužit, denně bez zamyšlení vyhodíme.

Swap školních potřeb na Výstavišti Praha se uskuteční 4.9.2021 v prostorách Ateliéru Rychta od 14:00 do 19:00 hodin a zváni jsou všichni, kdo chtějí měnit, doplnit školní potřeby, darovat, tvořit nebo se dozvědět více o recyklaci a komunitní spolupráci. Akce je součástí Víkendu otevřených dveří na Rychtě ve dnech 4.-5.9.2021

„Začátkem nového školního roku přichází pro mnoho rodičů černá můra v podobě výdajů na školní potřeby pro děti. Někomu se doma sejde vybavení pro čtyři školáky, jinde ale bude stěží na penál a sláva bude i za použitou darovanou aktovku. A právě zde nastupuje Swap – vzájemná podpora, komunitní soužití, kde kvete výměnný obchod v příjemné atmosféře, s respektem. Leckdy bez nutnosti si něco odnést. Co si ale zaručeně odnesete, je dobrý pocit, minimálně z toho, že se tady snad přece jen budoucí generace neutopí v tunách vyhozených a zbytečně vyrobených nesmyslů,“ komentuje Tereza Baranijaková z programového oddělení Výstaviště Praha, která stojí za myšlenkou komunitních Swapů na Výstavišti.

Úspěšný start

První rostlinný Swap se uskutečnil v létě tohoto roku jako vůbec jedna z prvních aktivit nově zrekonstruovaného ateliéru Rychta. Swap školních potřeb tak již navazuje na úspěšnou první akci, které se účastnily desítky návštěvníků i přes velmi parné počasí.

„Úspěchem první akce jsme byli velmi mile překvapeni, návštěvníci se hned ptali po dalších plánech a my jsme dostali skvělý impulz myšlenku Swapů rozvinout. V podstatě bychom rádi díky velkému zájmu udělali ze Swapů jakousi naší vlajkovou loď, součást naší společenské odpovědnosti. Protože kde jinde než u nás na Výstavišti by se měli lidé setkávat, bavit se, seznamovat, měnit, pomáhat si a navazovat kontakty, kdy třeba právě jedna malá pomoc v rámci náhodného setkání na Swapu může vést až k celoživotnímu přátelství,“ vysvětluje záměr Výstaviště Praha Daniel Netušil, programový ředitel.

Měňte, darujte a užijte si celou Rychtu!

Swap školních potřeb proběhne o víkendu 4.-5.9.2021, kdy budou zároveň otevřeny dveře celého ateliéru Rychta. Prohlédnout si tak můžete zdarma nově zrekonstruovaný ateliér, místo pro setkávání lidí všech generací, místo pro workshopy, výstavy, ale i cvičení nebo jen příjemné posezení v kruhu přátel. A protože je ateliér Rychta místo primárně určené zejména pro setkávání lidí, Swap, tedy výměna čehokoli, co někdo může postrádat a jiný potřebovat, vzájemná nejen sousedská sounáležitost, je jednou z budoucích stěžejních aktivit Rychty.


Nejstarší letenská učitelka oslavila 105 narozeniny


„Doma máme všichni spoustu věcí, které nepoužíváme, nebo je nechceme, tak proč si je nevyměnit za jiné, které používat budeme. Zároveň doba je jaká je, řada lidí je ve finanční nouzi a počítá každou korunu, náš Swap tak může skutečně pomoci tam, kde je nedostatek. Neočekáváme masovou návštěvnost, cílem je, aby lidé chodili na naše Swapy rádi a stala se z nich komunitní aktivita, kde jsou všichni vítáni bez rozdílu věku. Vyměnit si věci, posedět s námi, popovídat a třeba si u nás i něco vyrobit, to je cíl Swapů, komunitní sounáležitost,“ uzavírá Tereza Baranijaková.

V rámci Swapu školních potřeb proběhne workshop na téma recyklace pod vedením Jana Šimra z programového týmu Výstaviště Praha, který se specializuje zejména na uměleckou tvorbu s dospělými i dětmi.

Podzim a zima přinesou dále například knižní či vánoční Swap.

FAKTA:

● Vstup na SWAP je zpoplatněn, v rámci vstupného si můžete užít kromě samotné výměny i workshop věnovaný recyklaci. V ceně vstupného je započítán materiál.

● Podmínkou není měnit, lze jen tvořit nebo se přijít podívat.

● Vhodné předměty k swapování: učebnice, pastelky, fixy (celá sada), vodovky, tempery (nevymalované), pracovní sešity (prázdné), slovníky, odborné knihy, penály, obaly na sešity, pravítka, kružítka, pytlíky na bačkůrky, krabičky na svačiny, aktovky a další – vše v dobrém stavu.

● Víkend otevřených dveří na Rychtě je zdarma a akce je určena pro širokou veřejnost po dva dny od 9:30 do 17:00 hodin.

Podmínky účasti na swapu:

1. Vstupné 70 Kč + doneste věci k výměně a tolik kolik jich přinesete, tolik si odnesete

2. Vstupné 70 Kč – nepřinesli jste věci k výměně, ale jednu si přesto odnesete