Občané Prahy 7 přispívají na Obědové konto pro školáky a organizují potravinové sbírky. Restaurace, kavárny a jiné podniky poskytují slevy seniorům. A najdou se i tací, kteří si řekli, že zvládnou každý den vydat pár teplých jídel pro potřebné zcela zdarma. Mezi takové patří manželé Bartákovi z letenské restaurace Stereo restaurant.

Existuje stále nemálo případů, kdy lidem po zaplacení všech životních nákladů nezbývá dost peněz na jídlo. Jsou to rodiče samoživitelé nebo starší lidé, kteří zůstali sami a musí všechno utáhnout z jednoho důchodu. Často se navíc za svou situaci stydí a než by někoho požádali o pomoc, raději vynechají jedno jídlo denně.

Mezi občany sedmičky jsou naštěstí lidé jako manželé Bartákovi, kteří se rozhodli osamělým seniorům do života vracet pořádný oběd. A tím i důstojnost a sebedůvěru.

Restaurace seniorům: „Teplý oběd každý den dokáže hodně změnit“. Říkají manželé Bartákovi

Stereo restaurant manželů Bartákových na rohu ulic Ovenecká a Veletržní u Letenského náměstí, poskytuje pomoc potřebným seniorům z Prahy 7 již více než dva roky. Sociální odbor jim pomáhá vybírat strávníky. Ti dostanou od úřadu potvrzenou kartičku, na kterou jim personál restaurace zaznamenává vydané obědy. Obvykle se jedná o 5 až 10 seniorů.

„Máme tu paní, která celý život pracovala jako lékařka, bývalou učitelku nebo pána, který prováděl turisty. Dnes však zůstali sami, nemohou se spolehnout na pomoc rodiny a po uhrazení měsíčního nájmu a dalších poplatků jim zůstává minimum finančních prostředků. Díky pomoci restaurace Stereo mají pravidelně teplý oběd v příjemném prostředí, kde nejsou izolovaní od ostatních lidí a normálního života,“ doplnil radní Prahy 7 pro oblast sociální a zdravotní Jakob Hurrle.


● Stereo restaurant je moderní restaurace v retro kabátě 80.let. Nabízí poctivé kuchařské dílo z čerstvých surovin a k němu Plzeňský Prazdroj.

„Připadá mi smutné, když se člověk po desítkách let práce či výchovy dětí musí ve stáří rozhodovat, zda mu má stokoruna vystačit na dva dny, nebo na tři. Senioři navíc často strádají i sociálně a každodenní cesta na oběd, chvíle strávená mezi lidmi a pár vět prohozených se servírkami pomáhá rozbít jejich samotu,“ přiblížil Michal Barták, proč se s manželkou rozhodli pomáhat právě osamělým seniorům. „Neodvažuji se nikomu vnucovat svoje vidění světa a nemám patent na dobrá řešení. Byl bych však samozřejmě rád, kdyby se někdo z kolegů hospodských přidal. Nikdo z nás neumí vyřešit všechny problémy světa, ale určitě dokážeme nasytit osm nebo deset lidí z okolí.“

V případě zájmu restaurací nabídnout potřebným sousedům ze Sedmičky nějakou formu pomoci, se lze obracet na vedoucího Odboru sociálních věcí Prahy 7 Miroslava Luczku, e-mail: LuczkaM@praha7.cz, tel.: 220 144 147. Vaše podpora, může změnit něčí život zas o kousek k lepšímu.

Další podnikatelé a živnostníci z Prahy 7 se mohou stát partnerem Klubu seniorů Prahy 7. Restaurace, kavárny, cukrárny, ale také kadeřnictví, řemeslníci či kulturní instituce poskytují téměř tisícovce členů klubu slevy a další benefity. Přispět můžete také na Obědové konto, díky kterému mohou desítky dětí obědvat se svými spolužáky.

TZ MČ Praha 7, redakčně upraveno