Zima se blíží a s ní se vrací i projekt NOCLEŽENKA! Letos s podtitulem Jen nocleh nestačí. Co nového v rámci projektu připravujeme a proč právě podtitul Jen nocleh nestačí?

NOCLEŽENKA je poukaz v ceně 100 Kč, který jednomu člověku bez domova umožní strávit noc v teple noclehárny Armády spásy. Nezahrnuje však pouze nocleh samotný, ale i další pomoc:

 • Polévku s pečivem a teplý nápoj
 • Možnost vykonat osobní hygienu
 • Zdravotní prohlídku a ošetření v naší ordinaci
 • Schůzku se sociálním pracovníkem, který mu pomůže řešit jeho životní situaci
 • Jednou nocí to nekončí

  Jednou nocí v noclehárně cesta člověka bez domova určitě nekončí. Hlavním, dlouhodobým cílem celého projektu je navrátit člověka zpět do běžného života a dostat ho do bodu, kdy již žádnou Nocleženku nepotřebuje a je zcela soběstačný.
  Děkujeme vám proto ve jménu všech těch, kterým tuto cestu umožníte.

  Jak Nocleženky pomáhají – Příběh pana Milana

  Jedním z uživatelů, kteří využívali pomoc ve formě Nocleženek byl také pan Milan. Tento klient byl dlouhodobým klientem ambulantních služeb (noclehárna, denní centrum), nicméně práce s ním byla velmi obtížná. Navíc poslední roky se mu rapidně zhoršoval zdravotní stav. Jeho situaci Armáda spásy ale podchytili včas v čemž nám pomohli právě Nocleženky.

  S Milanem se nám podařil vybavit občanský průkaz, vyplnili jsme žádost do domova Přístav, vyřídili kartičku pojištěnce, evidovali se na úřad práce a podali žádost na vybavení dávek hmotné nouze. Nicméně Milan byl i tak momentálně bez finančních prostředků. Proto jsme se rozhodli věnovat mu několik kusů Nocleženek, které měl uschované u nás na pečovatelně, aby je neztratil. Vysvětlili jsme mu, že může bez problémů přespávat na noclehárně a důrazně jsme ho upozornili, aby nespal hlavně venku, protože hrozí umrznutí.

  Během následujících dní se nám ozvali z domova Přístav, že se tam uvolnilo místo a my tam pana Milana převezli. Nyní je tomu již několik měsíců, kdy pan Milan bydlí v domově Přístav a je tam o něj postaráno.

  Iglou – nouzový přístřešek pro lidi bez domova

  Iglou pomáhají lidem bez domova

  Ne všichni lidé bez domova mají možnost nebo chtějí využít nocleháren Armády spásy. Právě pro ty je zde Iglou, nový projekt, který pomáhá tam, kde to Nocleženka nesvede.

  Iglou je nouzový přístřešek pro lidi bez domova, kteří nemohou navštěvovat z různých důvodů noclehárny. Důvodů je několik – pes, partner, nemoc (např. schizofrenie), alkohol či obava nechat na noc své místo venku bez dozoru.
  Právě na jejich pořízení nyní můžete přispět a Armáda spásy jej následně bude distribuovat těm, kteří jej potřebují nejvíce. Děkujeme.
  .

  Autor: Redakce