Letos se zimní Knihex vzhledem k současné situaci uskuteční online. Rádi bychom ale co nejvíc zachovali živost a interaktivitu klasického Knihexu. Tudíž se na stránkách www.knihex.cz budou moct setkat čtenáři se svými nakladateli živě alespoň přes videochat. Každý nakladatel bude mít k dispozici svůj „pokojíček“. Tam za ním čtenáři budou mít možnost zavítat, probrat novinky, nechat si doporučit dárky k Vánocům nebo se jen tak zeptat, jak se má. Ale samozřejmě budou moct nakoupit i bez nutnosti se s nakladatelem takto napřímo spojit.

První online Knihex se uskuteční 12. 12. od 10 do 18 hodin na stránkách www.knihex.cz.

Skvělá účast nakladatelů

Mezi téměř třicítku účastníků, kteří se online Knihexu zúčastní, patří nakladatelství Akropolis, Artefactum, Baobab, BiggBoss, Bohemian Taboo, Bylo nebylo, Centrala, Cesta domů, DharmaGaia, Dynastie, jakost, Kher, Knihovna Václava Havla, Lipnik, Lógr, Národní filmový archiv, Nová beseda, Pipasik, Poketo, Rubato, 65. pole, Take Take Take, Trystero, Upapæpop, verzone, Větrné mlýny a wo-men.

Celý den bude probíhat také doprovodný program, který bude živě přenášený na Facebook a YouTube. Děti se budou moct těšit hned v 10 hodin na pohádku Andělíček Toníček od Buchet a loutek. Později také na dvě výtvarné dílny z produkce kreativního epicentra Vzletná. Veškerý program pro děti bude tlumočen do znakového jazyka.

Tři diskuse propojí čtenáře s hostujícími online

Pro dospělé jsou připraveny tři diskuse, jedna s českými hosty se bude týkat (anti)feministických tendencí v české literatuře. Další bude pojednávat o francouzském komiksu a pozici českého komiksu v kontextu francouzské komiksové knižní produkce, zde přivítáme hosty z Francie. A poslední mezinárodní diskuse se bude týkat dopadů koronakrize na evropský knižní trh a možností jejího řešení.

Letošní Knihex má i svou výhodu

Online Knihex nedokáže plně nahradit živý prostor klasického Knihexu plného setkávání lidí, kontaktů přátelských, ale i pracovních. Ani společně sdílené atmosféry knižní pohody. Přesto i tato verze má své výhody – online Knihexu se může zúčastnit opravdu každý (klidně i z karantény). A to z kteréhokoli koutu Česka i zahraničí. A také si bez problémů mohou organizátoři dovolit účast zahraničních hostů.

Cílem Knihexu je zvýšení povědomí o malých a menších nakladatelích a jejich produkci. Umožnit jim zpětnou vazbu od čtenářů – a v důsledku je tedy i podpořit k vydávání dalších knih. A naopak čtenářům pomáhá objevovat „nové světy“.

Pořádá Knihex, z. s., ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze, Městskou knihovnou v Praze, Českým literárním centrem, sekcí Moravské zemské knihovny, Vzletnou, kreativním epicentrem, a Centrem pro dětský sluch Tamtam, o. p. s.