V pátek 14. října 2022 zahájí Botanická zahrada hl. m. Prahy tradiční výstavu dýní. Letošní ročník je inspirovaný kulturou Keltů. Na velké i malé návštěvníky čekají podzimní plody různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá. I tento rok se představí dýně Atlantic Giant, kterou botanické zahradě věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Letošní výpěstek má váhu 125 kg a je zatím letošní největší známou českou dýní.

Další pěstitelé se však mohou přihlásit do soutěže a pokusit se tento rekord překonat. Součástí výstavy bude doprovodný program. O víkendu 15. a 16. října se uskuteční Podzimní dílničky a víkend 22. a 23. října bude patřit Dýňovým hrátkám, při nichž se zabaví celá rodina. Akce vyvrcholí 30. října oslavami Halloweenu a lampionovým průvodem po setmění.

Tradiční výstava dýní

V botanické zahradě v pražské Troji se opět uskuteční oblíbená výstava dýní a dýňových aranžmá. Zájemcům nabídne pestrou škálů plodů tykví a prostřednictvím dýňových dekorací přiblíží různá známá i méně známá zákoutí zahrady.

„Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu. Moc mě těší, že z loňské spontánní akce, kdy jsme vystavili největší českou dýni, se stala spolupráce. Pan Staněk z Horních Bludovic nám opět věnoval svůj rekordní výpěstek. Ten letos dosáhl úctyhodné váhy 125 kilogramů.“ Sdělil naší redakci Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Největší dýně v Troji

I tento rok se představí obrovská dýně od pěstitele Jana Staňka z Horních Bludovic. Letos jeho výpěstek dosáhl váhy 125 kilogramů, jedná se tak znovu o úctyhodný kousek. Tato obrovská dýně navíc nezůstane ojedinělá. Botanická zahrada vyhlásila soutěž i pro další pěstitele. Ti mohou své dýně přihlásit a do 24. října přivézt přímo do botanické zahrady. Zde proběhnou v posledních dnech měření a vážení a tři výherci získají originální semena gigantické dýně (Atlantic Giant) od Jana Staňka a odměny od Botanické zahrady Praha. Pravidla jsou uvedena na stránkách www.botanicka.cz.

Podzimní dílničky a dýňové hrátky pro malé i velké

Výstavu v botanické zahradě bude tradičně provázet víkendový program. Hned na první víkend 15. a 16. října jsou připraveny kreativní dílny s podzimní tematikou. Zájemci mohou malovat na kamínky či si vytvořit krásné koláže z podzimních listů. O víkendu 22. a 23. října si návštěvníci trojské zahrady užijí Dýňové hrátky. Pro příchozí budou k dispozici dýně za drobný poplatek a také různé přírodniny, které budou moci při tvoření využít.

Děti spolu s rodiči mohou z dýní a plodů podzimu zhotovovat nejrůznější aranžmá, zvířátka a příšerky. Fantazii se meze nekladou. Své výtvory si návštěvníci budou moci odnést.

● Podrobné informace o dalších chystaných akcích Botanické zahrady v Troji