Prague Bike Fest je nový koncept zážitkové akce pro širokou veřejnost a zejména pro milovníky a nadšence cyklistiky. V sobotu 22. 4. 2023 se open-air část Výstaviště Praha stane centrem dění největšího cyklistického festivalu Od 10.00 do 20.00 hodin se mohou návštěvníci těšit na pestrý program.

Jsou pro ně přichystaní špičkoví jezdci kteří předvedou skoky v osmimetrové výšce, Big Air Show a Bike Trial Show. Chybět nebudou ani workshopy, skill centrum od Ski a Bike Centrum Radotín, BMX pumptrack zónu hlavního partnera festivalu společnosti Sazka, testování kol a elektrokol. Představí se novinky v oblasti cyklistiky nebo tematické přednášky.

Hlavní program se odehraje na Bruselské cestě u Maroldova panorámatu a v přilehlých open-air místech. Promítání a přednášky se budou konat v Křižíkově pavilonu B. Po každé show bude následovat řada workshopů, do kterých se budou moci zapojit i návštěvníci a vyzkoušet si nejrůznější techniky a dovednosti.

Zapojit se můžete do aktivit, nebo jen relaxovat na pohodové akci s drinkem a dobrým jídlem. Prague Bike Fest je tou pravou volbou pro milovníky kol bez rozdílu věku.


Newyorský street food zavoní v Holešovické tržnici


Den plný aktivní zábavy a zážitků

Svým zaměřením a pestrostí ojedinělá akce v Čechách. Má za cíl přilákat jak cyklisty a všechny akční cyklo hrdiny, tak kohokoli, kdo se rád podívá na adrenalinovou show. Nebo jen posedí v parku v příjemné společnosti rodiny či přátel, seznámí se s novinkami na trhu kol či elektrokol. Osvěží znalosti na přednášce o sportu, cestování, cyklistice nebo o pohybu. Připravený bude i pestrý výběr dobrých jídel.

Ideálním dopravním prostředkem na akci je samozřejmě kolo, které budou moci návštěvníci zanechat v bezpečně střeženém bike depu.

Filmový a foto adrenalin ze zákulisí

V sekci přednášek ze světa cyklistiky se mohou návštěvníci těšit třeba na fotografa Michala Červeného, vítěze Czech Press Photo v kategorii sport. Zmíněný vítěz zájemcům přiblíží tematiku zvěčnění světového poháru horských kol UCI. Ale i jaké je absolvovat Cape Epic jako fotograf.

Jan Kasl, jeden z nejlepších fotografů v oblasti akční fotografie, pak provede návštěvníky přednášky svými nejzajímavějšími fotkami z Red Bull Illume. A přiblíží, jak právě takové snímky vznikají a jakou techniku používá.

Chybět nebudou ani filmové produkce v čele s FullFace Productions a Bikes on Film, kteří mají za sebou nespočet video projektu z oblasti cyklistiky.

FullFace Productions na festivalu mj. představí sestřih nepovedených záběrů a pádů tzv. Crash Reel. I dokument Kripl Trip o Michalovi Kosíkovi a Danielu Bařákovi, dvou českých handicapovaných bikerech. Oba navštívili největší bikepark na světě a zajezdili si na vyhlášených trailech.

Druhou partou ze sekce videoprodukce jsou kluci z Bikes on Film. Tento tým tří freeride mountain bikerů jsou zároveň profesionální kameramani a fotografové. Oba propojují své celoživotní vášně a tvoří unikátní audiovizuální umělecká díla.

Den, který nemůže ujít žádnému milovníkovi cyklistiky

● Expozice širokého spektra cyklistických značek, novinek a doplňků.
● Prezentace prémiových i úzkoprofilových cyklo novinek z Čech i zahraničí.
● Zapůjčení a testování kol všech kategorií a elektrokol.
● Moderovaná Bike Trial Show Vaška Koláře spolu s workshopem s možností zapůjčení trialových kol. Workshop proběhne pod vedením Vaška Koláře a Honzy Sladkého.
● Flatland workshop a show Martina Dražila.
● Big Air Show s osmimetrovou rozjezdovou věží a jezdci Teodorem Kováčem, Tomášem Zejdou, Jakubem Venclem, Ondrou Šlézem, Jakubem Hejlem a Michaelou Hájkovou.
● Soutěže pro děti, jako je např. dětská bike olympiáda pro ty nejmenší, až po jízdu na zadním kole a track stand pro větší děti.
● Ski a Bike Centrum Radotín nabídne dětské skill centrum, kde vedle dětských kol a dráhy na jejich vyzkoušení budou pro děti k dispozici zkušení lektoři cyklistiky.
● Pumptrack zóna s bezplatnou půjčovnou sportovního vybavení. Workshopy a volné jízdy v pumptracku několikrát denně vystřídají moderované show profesionálních jezdců. Program v zóně bude moderovat Jan Valenta (trojnásobný mistr světa kat. Master a účastník závodů X-Games). Akce bude zařazena do Modular Pumptrack Challenge – celoročního republikového závodu v modulárním pumptracku.
● Návštěvníky čeká i setkání s českou královnou cyklistiky pro rok 2022 Ivetou Miculyčovou a Tomášem Beranem, českým reprezentantem ve Freestyle BMX.
● V Křižíkově pavilonu B proběhnou přednášky na témata jako cestování na kole nebo bikefittingu – správné nastavení posedu a sedla.
● ….a spoustu dalšího programu v nabitém cyklo dni …

Autorka: Linda Antony
Foto: Soukromý archiv Vaška Koláře