Průřez tvorbou amerického režiséra Wese Andersona svým divákům nabídnou pražské Bio Oko (8. až 12. února) a brněnské Univerzitní kino Scala (15. až 17. února). Diváci se mohou těšit na jeho dlouhometrážní debut Grázlové, sondu do složitosti rodinných vztahů v podobě Takové zvláštní rodinky či variaci na životní odyseu oceánografa Jacquese-Yves Cousteaua Život pod vodou. Přehlídka nabídne také animované dobrodružství podle předlohy Roalda Dahla Fantastický pan Lišák nebo svéráznou vzpomínku na šedesátá léta a režisérovo mládí v podobě komedie Až vyjde měsíc. Diváci budou moci zhlédnout také poslední Andersonův celovečerní film, výlet do luxusního Grandhotelu Budapešť ve fiktivní evropské republice Zubrowka.

„Texaský rodák Wes Anderson o sobě říká, že rád krade cizí nápady. Své snímky obsazuje skoro až abnormálním množstvím bizarních postaviček a inspiraci čerpá nejčastěji z doby, kdy se ještě nahrávalo na magnetofonové pásky a točilo na 16mm film. Jeho trademarkem je kromě specifické barevné palety, fantaskních motivů, obsazování extrémně velkého množství hollywoodských hvězd a osobitého zapojení tance do samotného vyprávění také neuvěřitelně vytříbená obrazová preciznost. Ta se nejvíce vyznačuje symetrickým rámováním kamery. Z toho důvodu jsme jeho přehlídku pojmenovali Střed fantastiky,“ říká ředitel pražského Bia Oko David Beránek.

Do svých filmů, vyznačujících se povětšinou lehce stylizující retro patinou, Wes Anderson už mimo jiné obsadil Gena Hackmana, Anjelicu Huston, Gwyneth Paltrow, Bena Stillera, Cate Blanchett, Willema Dafoe, Jeffa Goldbluma, Ralpha Fiennese a mnohokrát také své dvorní herce Billa Murrayho a Owena Wilsona. Dlouhodobě také spolupracuje s kameramanem Robertem D. Yeomanem. Na svém kontě má také pět neproměněných nominací na Oscara, a to v podobě režie, tří původních scénářů a nejlepšího animovaného filmu.

„I když jsou hrdinové Andersonových filmů mnohdy zdánlivě hodně ustrašení a nevýrazní, ve skutečnosti si velmi rychle dokážou najít cestu k divákovu srdci. Vzhledem k brzké premiéře jeho novinky Psí ostrov, která zahájí letošní festival Berlinale, jsme moc rádi, že celou plejádu těchto charakterů můžeme divákům předvést na velkém plátně. Jak jsme se sami už několikrát přesvědčili, tyhle film nestárnou,“ dodává ředitel Univerzitního kina Scala Radek Pernica.

Kompletní program přehlídky

● v pražském Biu Oko.

● V brněnském Univerzitním kině Scala.

Autor: Jakub Fürst