Národní technické muzeum získalo v uplynulých letech během Recyklačních víkendů, které už tradičně pořádá ve spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN, mnoho zajímavých přírůstků do sbírky domácích spotřebičů a elektrotechniky. Letošní Recyklační víkend se uskuteční 22. – 24. září.
Ilustrační foto: Ari Lieberman
Národní technické muzeum získalo v uplynulých letech během Recyklačních víkendů, které už tradičně pořádá ve spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN, mnoho zajímavých přírůstků do sbírky domácích spotřebičů a elektrotechniky. Letošní Recyklační víkend se uskuteční 22. – 24. září.
Návštěvníci Národního technického muzea mohou v těchto dnech přinést staré elektrospotřebiče, jako např. mixéry, vysavače, fény, chladničky, pračky, vrtačky apod., předat je ELEKTROWINu k recyklaci a získat za to slevu na vstupném* a malý dárek.
A na ty, co dorazí 23. 9. 2017 mezi 10 a 18 hod. do Letenských sadů u Letenského zámečku (naproti Národnímu technickému muzeu), čeká bohatý doprovodný program finále celorepublikové roadshow s názvem Přelez, přeskoč, recykluj! Vystoupí zde kapely BABYlon band, Pískomil se vrací, uvidí vystoupení Dog Dancing, ukázky parkouru, jízdy na jednokolce, yoyo a žonglování. Pro děti jsou připraveny nafukovací atrakce, kde si mohou i zasoutěžit.
Přinesené spotřebiče nejdříve projdou rukama kurátorů sbírek, kteří si z nich vyberou ty nejhodnotnější.
„Už během prvního Recyklačního víkendu v roce 2013 jsme takto získali 18 spotřebičů, které jsme vybrali ze stovky přinesených,“ vzpomíná kurátorka expozice Technika v domácnosti Lucie Střechová. Část mohou návštěvníci vidět v této expozici, část je zatím umístěna v depozitáři. Podle Lucie Střechové nejde ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jednotlivých řad, které dosud nebyly kompletní. Mezi nejzajímavější z pohledu odborníků patřily například vysavače ze 70. let 20. století. Po odborném vytřídění následovalo několik nezbytných úkonů jako důkladné vyčištění včetně konzervace pohonných ústrojí či odstranění koroze. V případě vysavačů se jednalo i o vyprání prachových vaků. „Velké procento předmětů ani očistu nepotřebovalo, protože je jejich původní majitelé donesli pečlivě vyčištěné a často v původních obalech,“ uvádí Střechová.
Právě původní obaly, návody k použití nebo dokonce účtenky z obchodu zvyšují z pohledu kurátorů hodnotu spotřebičů. Dotvářejí totiž historický rámec a dávají jim příběh.
Expozice Technika v domácnosti byla otevřena v roce 2012. Je z 90 % tvořena předměty, které jsou dlouhodobě ve sbírkách NTM. Základ sbírky domácích spotřebičů tvoří předměty, které shromáždil ještě Vojta Náprstek, samotná sbírka je rozvíjena od založení muzea v roce 1908. Některé exponáty tak čekaly na vystavení více než sto let.
Podle kurátorky Lucie Střechové ve sbírkách dosud nejvíc scházely spotřebiče z 80. a 90. let 20. století, ne tedy ty úplně nejstarší. Přesto se už během prvního Recyklačního víkendu s ELEKTROWINem objevily i opravdu památeční kousky. Například dvě kompresorové lednice z 30. let a ještě o desetiletí starší rozhlasový přijímač.
Recyklace spotřebičů byla dlouho neznámým pojmem. Ještě v první polovině 20. století bylo nemyslitelné je vyhodit, i když už se nedaly žádným způsobem opravit. Představovaly totiž příliš velkou investici. Třeba vysavač stál ve 30. letech kolem 1200 korun, tedy jeden měsíční plat středoškolského pedagoga. S recyklací v dnešním slova smyslu začal ELEKTROWIN a další kolektivní systémy v roce 2005. Tehdy se do českého zákona o odpadech promítla evropská směrnice, která mimo jiné určuje, kolik vysloužilých spotřebičů na obyvatele se musí ročně vysbírat v každém z členských států EU. Doposud ELEKTROWIN provedl recyklaci více než 300 000 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což představuje hmotnost téměř 1420 Boeingů 747, největších letadel na světě.