Z diskusního fóra radnice na téma Doprava

Občan Prahy se ptá: „Proč došlo k odstranění zábran u zábradlí – ochrany chodců + urgence neodpovědi (občan Prahy 25.7.2017 21:38)
„Dobrý den,

proč odstraňujete kryty zábradlí, které chránili chodce před stříkanci když auta projedou loužemi a částečně i před nečistotami z výfuků, či prachu částeček z pneumatik? Takové byli odstraněny např. v ulici Bubenská, než se jde k Vltavské a když pršelo tak na vozovce byli pěkné louže, takže kryty na zábradlí opravdu měli smysl…

Budete tyto kryty nahrazovat jinými, nebo necháte chodce bez této užitečné ochrany s podivným odůvodněním, že jim usnadňujete pohyb?

A můžete prosím konečně odpovědět na můj dotaz a podnět o možnosti zakázat kouření před hospodami, který jsem vám poprvé položila již 29.6. a poté připomněla 12.7.? Jistě váš názor a (ne)činy zajímají více lidí (pár jich sem už psalo…) Děkuji…“.

Odpověděl: „(Mgr. Jiří Knitl, vedoucí OVP 31.7.2017 8:57)
Dobrý den, děkujeme za váš zájem a otázky. Umisťování plastových krytů na dopravně bezpečnostním zábradlí na území MČ Praha 7 se v průběhu času rozmohlo nad míru esteticky přívětivého a příjemného veřejného prostoru. Z tohoto důvodu se MČ Praha 7 rozhodla situaci změnit. Na základě vlastní analýzy, ve spolupráci s Technickou správou komunikací Praha, se přistoupilo ke zrušení několika zbytečných zábradlí v ulicích a k plošnému odstranění nevzhledných žlutých plastových krytů všude tam, kde zábradlí dosud stojí.

Kryty se budou na zábradlí vracet jen výjimečně a to hlavně na kritická místa, kde chodce skutečně ochrání (např. před stříkajíc vodou z kaluží po dešti). Nové kryty budou v těchto případech estetičtější, z kvalitnějšího materiálu, většinou průsvitné až průhledné. Výběr vhodného materiálu právě probíhá. Budeme rádi za pomoc při označování takovýchto kritických míst. V žádném případě se ale nebudou kryty opět instalovat paušálně na všechna zábradlí. Děkujeme za pochopení a spolupráci.

Co se týká omezování kouření na ulicích, máte pravdu, případná vyhláška je v kompetenci Magistrátu hl. m. Prahy. Pokud nejste spokojena s postupem či nepostupem MČ Praha 7, prosím, využijte svá občanská práva při tlaku na magistrát. Po zákazu kouření v gastro provozovnách v květnu tohoto roku zatím MČ Praha 7 neeviduje alarmující nárůst nespokojenosti občanů. Situaci je asi nutné řešit v dané konkrétní souvislosti a místě.

Mgr. Jiří Knitl
Odbor péče o veřejný prostor „