V sobotu 2. prosince 2017 asi 20 minut po jedné hodině odpoledne, se náhle zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší dlouhá 260 metrů spojující pražskou Troju s Císařským ostrovem. Dva ze čtyř lidí, kteří v té době lávku přecházeli, utrpěli těžká zranění při pádu z výšky asi deseti metrů z místa, kde lávka už nevisela nad vodou.

U havárie Trojské lávky zasahovali hasiči z holešovické, petřínské, modřanské, strašnické a smíchovské stanice a jednotka z Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu. Ti namísto dorazili už ve 13:27 hodin. Zraněné osoby pomohli transportovat do vozu rychlé záchranné služby a spolupracovali s Policií České republiky. Na hladinu nasadili několik člunů a okamžitě zahájili vyhledávání osob ve Vltavě. S průzkumem řeky pomáhal záchranářům i pohotový kajakář Jan Kučera z TJ Sokol Troja – loděnice.

Lávka byla uvedená do provozu v červenci 1984. Její statika byla několikrát kontrolována zejména poté, kdy musela odolávat velké vodě v roce 2002. Pražská Technická správa komunikací (TSK), která o lávku pečovala, již v roce 2011 odhadovala její životnost na pět až sedm let. Důvodem bylo odhalení oslabených předpínacích lan v důsledku koroze. Navzdory špatnému stavu, provozovatel užívání lávky nezakázal ani po posledních měřeních necelý měsíc před havárii.

Trojská lávka není jediný zanedbaný pražský most, který potřeboval okamžitou péči. Již v roce 2008 internetová TV tvpraha7.cz, upozorňovala na havarijní stav Libeňského a Hlávkova mostu.

Trojská lávka není jediná


Trojská lávka není jediný pražský most, který potřebuje okamžitou péči. Již v roce 2008 TV Praha 7 upozorňovala na havarijní stav Libeňského a Hlávkova mostu.