Online program letošního alternativního 75. ročníku Pražského jara nabídl v neděli 31. května vystoupení multižánrového skladatele a kytaristy Lukáše Sommera z Národního technického muzea. Dopravní hala NTM se stala unikátní koncertní síní Pražského jara již po deváté.

Během kytarového recitálu Lukáše Sommera zazněly skladby Hommage à Jan Kaplický, Tramín – vzpomínka na Mikulov, Neopouštěj mě, Por caminos de Sagunto, Windsurfing – pocta Pavlu Steidlovi, Over the Rainbow, Indiana, Regina Coeli, Bezvětří – fantazie na báseň Víta Slívy a Druhý dopis otci. V zhudebněném Shakespearově 90. sonetu vystoupil jako host kontratenorista Jan Mikušek. Koncertem provázel Ondřej Havelka.

„Představit svou autorskou tvorbu na Pražském jaru v ucelené podobě je jednou z největších uměleckých výzev, před kterou jsem kdy stál. Idea dramaturgie stojí na kytarách, mé lásce k nim a na nemožnosti vydržet u jedné jediné. Je to právě ručně vyráběný nástroj, jeho osobitý zvuk, který mě inspiruje při tvorbě,” uvedl pro festival Pražské jaro Lukáš Sommer.

Generální ředitel NTM Karel Ksandr řekl: „Letošní koncert Pražského jara v Národním technickém muzeu byl opět velice zajímavý. Zaujalo mne umění Lukáše Sommera a jeho propojení s nástroji, na kterých své skladby provedl. Jedna z osmi jedinečných kytar má přední desku z trámu z jižní Francie z roku 1736, což je pro mne fascinující využití stavebního materiálu, kterému byl dán nový život.“

Díky možnosti shlédnout koncert online bylo letošní Pražské jaro v Národním technickém muzeu dostupné širokému publiku.

Autor: Bc. Jan Duda, NTM